Ales Puan Hesaplama

/ 50 Soru
/ 50 Soru


Sonuç
Sayısal Net :
-
Sözel Net :
-
Sözel Puanı :
-
Sayısal Puanı :
-
Eşit Ağırlık Puanı :
-


Akademik personel ve lisansüstü eğitimi giriş sınavı(ALES) akademik personel olmak için gerekli olan bir sınavdır. Her sınavda olduğu gibi bu sınavda da alınan puanlar seçim için oldukça önem taşımaktadır. Üniversite sonunda akademik çalışmalarına devam etmek isteyen öğrenciler ALES sınavına girip aldıkları puanın yeterli olması durumunda akademik hayatlarına devam edebilirler. ALES puan hesaplama işlemini en doğru şekilde sitemizden yapabilirsiniz. ALES Puan Hesaplama ile ilgili sorularınızın olması durumunda bizimle iletişime geçebilirsiniz.

ALES Nedir?

ALES; öğretim görevlisi, araştırma görevlisi, okutman ve uzman gibi akademik kadroya girmek için yapılan sınavdır. Eğer öğrenci tezli yüksek lisans yapmak istiyorsa ALES sınavına girer ve puanı ile tercih yapabilir ama öğrenci tezsiz yüksek lisans yapacak ise ALES şartı yoktur. ALES fazla bilgi ağırlığı olmayan bir sınavdır. Sınavdan yaptığınız netler ile sitemizden ALES Puan Hesaplama işlemini yapabilirsiniz. Daha çok analitik düşünce tarzını yansıtan ve yorum gerektiren bir sınavdır. Bu sorular, soru tarzını bilmeyen öğrenciler için çok zor ve karmaşıkmış gibi görünse de aslında analitik düşünce sahibi öğrenciler için oldukça basitleşecektir. ALES Sınavı süresi 150 dakika ile sınırlıdır. Bu sürenin yeterli olabileceği düşünülse de birçok aday süre sıkıntısı yaşamaktadır. Sorulan soruların biraz daha yorum gerektirmesi ve analitik düşünceyi kullanmasından dolayı süreyi doğru kullanabilmek bu sınavda oldukça önemlidir. ALES Sınavı soru tarzlarını öğrenip sınava o şekilde hazırlanmak sürenizi doğru kontrol etmenizi sağlayacak ve sınav anında süre problemlerinizi ortadan kaldıracak.  ALES Sınavı nın içeriği sayısal ve sözel olarak ayrılmıştır. Sınavın dili Türkçedir ve iki bölümde (sayısal-sözel) tek bir kitapçıkta yer alacaktır. Sayısal ve sözel bölümlerinden 50’şer soru yani toplamada 100 soru sorulacaktır. Adaylar istediği bölümü cevaplayabilirler. İsterlerse sayısal bölümü isterlerse sözel isterlerse de her ikisini de cevaplayabilirler. Sayısal bölümde matematik işlemleri, geometri ve problemler gibi konular çıkacaktır. Bu konular adayların mantık çerçevesinde sorulara bakış açısı analiz edilecektir. Sözel bölümde ise cümlede anlam, anlam bütünlükleri, anlam karmaşası gibi konular çıkacaktır.

Ales Puanı Kaç Yıl Geçerli?

ALES Sınavı puanının geçerlilik süresi 3 yıldır. Bu süreyi 5 yıla çıkarılması hakkında yapılan çalışmalar da vardır. Fakat bu yönetmelik değişikliği henüz durmuş durumda.  YÖK kurul başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç bu konu hakkında çalışmalarını sürdürdüğünü ve gerekli adımları atarak bilgilendireceğini söyledi. ALES e girmeyenlerin mağdur durumda kaldıkları hakkındaki düşüncelerin haklılık payı olduğunu düşünüyoruz dedi. Yönetmelik hakkındaki değişiklikleri nethesapla.com’dan öğrenebilir ve takip edebilirsiniz.

Yüksek Lisans İçin Ales Puan Hesaplama

Yüksek lisansın amacı bilimsel araştırmalar yapmak ve bu doğrultuda bilime katkıda bulunmaktır. Bu yüksek lisans eğitimi 2 farklı şekilde alınabilir. Tezli yüksek lisans ve tezsiz yüksek lisans. Eğer hedefiniz akademisyen olmak ise tezli yüksek lisans yapmalısınız ama akademik hayatına devam etmek gibi bir düşünceniz yok ise tezsiz yüksek lisansı tercih etmek daha mantıklı olacaktır. Tezli yüksek lisans 1 yıl eğitim 1 da tez süresi olarak toplamada 2 yıl olarak programlanmıştır. Genelde tezli yüksek lisanslarda devam zorunluluğu bulunmaktadır. Tabi yüksek lisans hayatınızın başlaması için yeterli bir ALES puanınızın da olması gerekmektedir. ALES’den en az 55 puan alma zorunluluğu olduğunu unutmamanızda fayda var. Ales puanınız olmadan tezli yüksek lisans yapmanız mümkün değil.Yapmış olduğunuz netlerin yüksek lisans yapmaya yeterli olup olmadığını sitemizde yer alan ALES Puan Hesaplama aracı ile hesaplayabilirsiniz. Bazı okullar bu bahsedilen minimum puanın üzerinde bir minimum puan belirleyebilirler ama altında hiçbir şekilde puan belirleyemezler. Örneğin A üniversitesi benim minimum puanım 65 diyebilir fakat 53 diyemez. YÖK tarafından taban puan 55 olarak belirlenmiştir. Üniversitelerin tezsiz yüksek lisans için puan isteyip istememe hakları vardır. Eğer üniversite tezsiz yüksek lisans için ALES Sınavı puanı isteyecek ise alt limiti kendileri belirleyebiliyorlar.

ALES Ne Zaman Yapılmaktadır? 

ALES 2019 yılında 3 defa yapılacak. Katılma konusunda bir sınır yoktur adaylar istedikleri tarihi seçip sınava dahil olabilirler. Başvuru tarihleri arasında ALES Sınavı başvurularını yapıp gerekli şartlara sahip olan adaylar sınavlara katılabilirler. Katılmak isteyen öğrenciler 2019 yılıiçin bu üç tarihten birini tercih edebilirler. İlkbahar ALES Sınavı : Başvuru Tarihleri: 05 Mart 2019 – 13 Mart 2019 olarak belirlenmiştir. Geç Başvuru ise 28 Mart 2019’dur. ALES Sınav Tarihi 05 Mayıs 2019’dur

ALES 2. Sınav : Başvuru Tarihleri: 09 Temmuz 2019 – 17 Temmuz 2019 olarak belirlenmiştir. Geç Başvuru tarihi 31 Temmuz 2019’dur. ALES Sınav Tarihi 22 Eylül 2019’dur.

ALES Sonbahar Sınavı:  Başvuru Tarihleri: 17 Eylül 2019 – 25 Eylül 2019 olarak belirlenmiştir. Geç Başvuru tarihi ise 08 Ekim 2019’dur. ALES Sınav Tarihi: 17 Kasım 2019

Hangi Ales Puanı Geçerli?

Bu konu hakkında herkesin kafasında birçok farklı soru olmuştur. Hangi ALES puanı geçerli? Yüksek olan mı yoksa en son girdiğim sınav puanı mı geçerlidir? ALES Puan Hesaplama nasıl yapılır? Bu sorunların hepsinin yanıtını yazımızda bulabilirsiniz. ALES puanınız geçerlilik tarihinde girdiğiniz tüm sınavlardan istediğiniz puanı kullanabilirsiniz. Örneğin bu sene ALES’e girdiniz ve 65 puan aldınız. Bir sonraki ALES’e de girdiniz ve 60 puan aldınız. ALES puanı 3 yıl geçerlilik süresine sahip olduğu için önümüzdeki 3 yıl boyunca istediğiniz puanı kullanabilirsiniz. 60 veya 65 puanınız geçerli konumda durur, ister 65’i isterseniz de 60 puanı kullanabilirsiniz. Tek şart geçerlilik tarihi. Örneğin 2 yıl sonra tekrar ALES’e girdiniz ve aldığınız puan 55 oldu, diğer almış olduğunuz puanların süresi dolmadığından en yüksek olan yani 65 puanı kullanabilirsiniz. Bu durum size kalmıştır. Yani hiçbir şekilde önceki puanlarınız yanmaz, zaman aşımına uğramadığı sürece. Bu süreçte kendinizi hazır hissettiğinizde tarih olarak en yakın ALES’e girip şansınızı denemek mantıklı olacaktır. Çünkü diğer almış olduğunuz puanları kaybetmediğinizden veya kullanılamaz duruma gelmediğinden tekrar sınava girmek sizin için bir avantajdır. Düşük bir sonuç almış olsanız bile en yüksek puanınızı kullanıyor olabilmeniz sizi rahatlatacak belki de daha stressiz bir konumda sınava girdiğinizden daha rahat başarıya ulaşabileceksiniz. Soru tipleri mantıksal ve yorum isteyen sorular olduğundan ilk defa ALES’e giren bir aday sorular karşısında fazla vakit harcayabilir bu da sınavın yetişmemesi anlamına gelmektedir. Dolayısı ile ne kadar soru kalıplarına alışırsanız o kadar rahat ve hızlı çözümleyebileceksiniz. ALES Sınavına hazırlanırken yaptığınız netler ile kaç puan alabileceğinizi sitemizde yer alan ALES Puan Hesaplama motoru ile hesaplayabilirsiniz. Sitemizde yer alan motor güncel ALES Puan Hesaplama metriklerine göre çalışmaktadır.

ALES Puan Hesaplama Motoru Nasıl Çalışmaktadır?

ALES Puan Hesaplama motoru, ALES Sınavı sonucunda elde ettiğiniz Matematik ile Türkçe sorularının sahip olduğu kat sayılarının net sayılarınız ile çarpılması şeklinde çalışmaktadır. ALES Puan Hesaplama motoru metrikleri ise YÖK tarafından belirtilen yönergelere uygun bir şekilde belirlenmiş olup sizlere en doğru ALES Puan Hesaplama hizmetini vermeyi amaçlamaktadır. ALES Puan Hesaplama hakkında sorun yaşadığınız takdirde iletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilir, ALES Puan Hesaplama konusundaki sorunun giderilmesini sağlayabilirsiniz.