Çalışma yeri nasıl olmalıdır?

1

Çalışmak için iyi bir yer bulun. Çalışma yerinizin kontrolünü elinize alın. Kendinizi rahat hissetmelisiniz ki ders çalışmak daha keyifli bir aktivite. Kütüphanede bir masada oturmayı sevmiyorsanız, kanepeniz veya Sacco sandalyeniz gibi daha hoş bir yer arayın. Rahat bir kazak veya yoga pantolonu gibi rahat kıyafetler giyin. Çalıştığınız yer dikkat dağınık ve nispeten sessiz olmalıdır.

  • Uykuya dalma riskini taşıyacak kadar rahat bir yer seçmeyin. Rahat olmalısın, uyumaya hazır değilsin. Yorgunsanız, bir yatak çok uygun bir yer olmayacaktır.
  • Pencerenizin dışındaki trafik ve kütüphanedeki sessiz sohbetler kabul edilebilir beyaz gürültüdür, ancak rahatsız edici kardeşler ve yan odada yüksek sesle müzik yoktur. Dikkat dağıtabilecek kişilerden uzak bir yere gitmek isteyebilirsiniz.
2
Dikkatli bir fon müziği seçin. Bazı insanlar sessizce çalışmayı tercih ederken diğerleri arka plan müziğini dinlemeyi sever. Müzik, sakin olmanıza, ruh halinizi yükseltmenize ve sizi motive etmenize yardımcı olduğu için çalışma seansınız için faydalı olabilir. Müzik dinlerseniz, enstrümana karar verin; klasik müzik, müzik müziği, trans ya da barok müzik gibi şarkı sözleri olmayan, yani.

  • Sizi rahatsız etmiyorsa, aşina olduğunuz şarkıları dinleyin. Eğitiminizi kesen her şeyden kaçının. Sung rock müziğini dinleyebilirsin ama pop dinlemezsin. Sizin için en uygun olanı bulun.
  • Müziği düşük ses seviyesinde tuttuğunuzdan emin olun. Yüksek müzik düşük ses seviyesinde müzik çalışmanıza yardımcı olabilirken dikkatinizi dağıtabilir.
  • Radyoyu dinlemekten kaçının. Reklamlar ve DJ’in sesi çalışma seansınızı kesintiye uğratabilir.
3
Arka plan seslerini dinle. Arkaplan sesleri, “ritim almanıza” yardımcı olabilir ve dikkatinizi dağılmadan çalışmalarınıza konsantre olabilir. Şelaleler, yağmur, gök gürültüsü ve orman sesleri gibi doğal sesler, size odaklanmanızı ve diğer sesleri engellemenizi sağlayacak kadar beyaz ses verebilir. YouTube’un aralarında bu ses türlerini bulabileceğiniz birçok web sitesi var. 
4
Televizyonu kapalı tut. Genelde, ders çalışırken televizyona girmek kötü bir fikirdir. Sizi çok dikkati dağıtabilir ve dikkatinizi kitap yerine programlara veya filmlere çekebilir. Ek olarak, sesler sizi dikkatini dağıtabilir çünkü beyninizin dil merkezini etkiler.
5

Biraz aperatif yiyin. Çalışırken, şeker ve yağ dolu olanlar yerine sağlıklı ve besleyici yiyecekler yiyin. Meyveler veya sebzeler ve fındık gibi kendinizi tam olarak hissettiren ürünler gibi enerji sağlayan yiyecekleri tercih edin. Tatlı bir şeye ihtiyacınız varsa, koyu çikolata yiyin. Biraz kafeine ihtiyaç duyduğunuzda su ve nemlendirin.

  • Anlık erişte, cips ve şeker gibi şeker ve karbonhidratlarda yüksek gıdalardan kaçının. Enerji içecekleri ve şekerli gazlı içecekler içmeyin, bol miktarda şeker içerir, bu da sizi çökertir. Kahve içiyorsanız, yüksek şeker içeriği olan içecekleri içmeyin. 
  • Çalışmaya başladığınızda bazı aperatifler hazır olun, böylece acıkmazsınız ve yiyecek aramaya son verin.

 

Bir Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir