Etkili çalışma teknikleri nelerdir?

SQ3R’yi kullanın. SQ3R, materyali öğrenmenize ve öğrenmeye başlamanıza yardımcı olacak aktif okumayı içeren bir çalışma yöntemidir. Bu yöntem materyali gözden geçirmek ve aktif bir okuma yapmaktır, böylece bir bölüm veya makale okurken daha hazırlıklı olursunuz.

 • O ile başlayan muayene Eğer tablo, şekil başlıkları ve herhangi vurgulanan kelime aramaya bölüm bakmak gerektiği anlamına gelir (İngilizce Araştırması).
 • Daha sonra bir sorudaki her başlığı dönüştürmek için Soru (Soru, İngilizce) ile devam edin .
 • Başlıklar bölümünde sorduğunuz soruları yanıtlamaya çalışırken bölümü okuyun .
 • Ezberden (İngilizce ezberden) sözlü sorulara yanıtlar ve herhangi önemli bir bilgi bölüm hatırlamak.
 • Tüm ana fikirleri dahil ettiğinizden emin olmak için bu bölümü gözden geçirin(gözden geçirin). O zaman neden önemli olduğunu düşünün.
2
Uygun bir çalışma stratejisi kullanın. Yeni bir bölüm öğrenmeye başladığınızda, bir çalışma stratejisi kullanmak, içerdiği bilgileri çok daha anlamlı ve öğrenmesi kolay hale getirecektir.

 • Başlığı ile başlayın . Başlık, seçim, makale veya bölüm hakkında ne anlatıyor? Konu hakkında ne biliyorsunuz? Okurken ne düşünmelisin? Bu, okumanızı planlamanıza yardımcı olacaktır.
 • Geçme tanıtım . Giriş size okuma hakkında ne anlatıyor?
 • Üstbilgileri ve alt başlıkları analiz edin . Bu başlıklar ve alt başlıklar ne okuyacağınızı size anlatır ? Her bir üstbilgiyi ve alt başlığını, okumalarınıza yardımcı olacak bir soruya dönüştürün.
 • Her paragrafın ilk cümlesini okuyun . Genellikle, bunlar tematik cümlelerdir ve paragrafların ne hakkında olacağı hakkında düşünmenize yardımcı olur.
 • bak görüntüleri ve sözcük . Bu tabloları, grafikleri ve tabloları içerir. Daha da önemlisi, vurgulanmış, italik ve altı çizili sözcüklere veya farklı bir rengin paragraflarına ve sayı listelerine bakın.
 • Bölüm sorularının sonunu okuyun . Bu bölümü okumayı bitirdiğinizde hangi kavramları bilmelisiniz? Okuduğunuz gibi bu soruları aklınızda bulundurun.
 • Tam olarak okumadan önce, bunun hakkında ne olduğu hakkında iyi bir fikir edinmek için bölümün özetine bakın .
3
Önemli ayrıntıları vurgulayın. Vurgulayıcıyı kullanın veya metnin yapısındaki en önemli noktaları vurgulayın, böylece materyali gözden geçirdiğinizde bunları daha kolay tespit edebilirsiniz. Her şeyi vurgulamayın, çünkü bu amacı iptal eder. Bunun yerine, sadece en önemli kelimeleri ve ifadeleri vurgular. Ayrıca önemli noktaları özetlemek veya yorumlamak için kendi kelimelerinizi kullanarak marjda kalem notları almak yararlıdır.

 • Hafızanızda hala taze iken öğrendiğiniz materyali hızlı bir şekilde gözden geçirmek ve ana noktaları incelemenize yardımcı olmak için sadece bu parçaları okuyabilirsiniz.
 • Ders kitabı okula aitse, vurgulanan yapışkan notları veya cümle veya paragrafa ek olarak düzenli bir yapışkan notu kullanabilirsiniz. Bir yapışkan not üzerine yaz ve paragrafın yanına yapıştır.
 • Ayrıca, bir final sınavı, bir anlama sınavı gibi, daha uzun bir süre boyunca çok miktarda materyali hatırlamanız gerektiğinde, halihazırda yeni öğrendiklerinizin ana noktalarını saklamak için periyodik olarak gözden geçirmek için iyi bir yöntemdir. bir üniversite için sözlü bir lisansüstü veya bir ödevi.
4
Konuları özetleyin veya çizin. Çalışmanın iyi bir yolu, notlarınızın ve ders kitabınızın materyallerini kendi kelimelerinize yazmaktır. Bu şekilde, ders kitabının dili yerine kendi terimleriniz üzerinde düşünebilirsiniz. Bir bağlantı varsa, özetleri notlarınıza ekleyin. Ayrıca bir plan yapabilirsiniz. Onu ana fikirlere ve sadece en önemli ikincil noktalara dönüştürün.

 • Yeterli mahremiyetiniz varsa, daha fazla duyuyu içermek için özetlerinizi yüksek sesle okumak da yararlı olabilir. Eğer işitmeyi öğrenirseniz veya sözelleştirdiğinizde daha iyi yaparsanız, bu yöntem size yardımcı olabilir.
 • Malzemeyi özetlemekte zorlanıyorsanız, kafanıza yapışacak şekilde bir başkasına göstermeye çalışın. Konuyla ilgili hiçbir şey bilmeyen birine ya da onun hakkında bir wikiHow makalesi yazan birine göstermiş gibi görün . Örneğin, Kanada’nın bölgelerini ve eyaletlerini ezberlemek adı verilen makale, bir çalışma rehberi geliştirmek için bunu yapan bir öğrencinin yaratılmasıdır.
 • Bir özet yaptığınızda farklı renkler kullanın. Beyin, renklerle ilgili olduğunda bilgiyi daha kolay hatırlar.

5

Öğretim kartlarını hazırlayın. Genel olarak, cips ile yapabilirsiniz. Bir tarafa bir soru, terim veya fikir yerleştirin ve cevabı yerleştirmek için diğerinde boşluk bırakın. Bu kartlar kullanışlıdır çünkü onları yanınızda götürüp, otobüsünüzü beklerken, dersin başlangıcında veya boş zamanlarınız olduğunda öğrenebilirsiniz.

 • Ayrıca, alanı ve fişlerin maliyetini azaltan bilgisayar programlarını da indirebilirsiniz. Ayrıca, geleneksel kağıt parçasını (dikey olarak) ikiye katlayabilirsiniz. Soruları, kağıt katlandığında görebileceğiniz tarafa koyun. Sonra içindeki cevapları görmek için geri alın. Bütün cevapları iyi öğrenene kadar kendinizi sınamaya devam edin. Unutmayın: “Tekrarlama yeteneğin annesidir.”
 • Ayrıca notlarınızı Flashcards’a dönüştürerek Cornell not alma sistemini kullanarak, daha sonra bunları ele almak için daha sonra sorabileceğiniz ve bu anahtar kelimeye bakarak yazdıklarınızı hatırladığınız anahtar sözcüklerin etrafındaki notların gruplandırılmasını da sağlayabilirsiniz.
6
İlişki oluştur Bilgiyi saklamanın en etkili yolu, onu zaten öğrendiğiniz mevcut bilgilere bağlamaktır. Zor bilgiyi veya büyük miktarlarda hatırlamak için ezberleme tekniklerini kullanır.

 • Ne öğrendiğini ve şarkı sözlerini hatırladığını mı düşünüyorsun? Bir koreografi mi? Görüntüler? Bunları çalışma alışkanlıklarınıza dahil edin. Eğer sorun bir kavram ezberlemeye varsa, ilgili çekici bir şarkı yazmak (veya söz yazma favori şarkının ritmine ile), koreografi yapmak bir dans temsilcisinin, bir çizgi roman çizer . Daha aptal ve abartılı, daha iyi. Çoğu insan, aptal şeyleri sıkıcı olanlardan daha fazla hatırlamaya eğilimlidir.
 • Mnemotechnics kullanır (hafıza yardımı). Bilgileri sizin için anlamlı olan bir sırayla yeniden düzenleyin. Örneğin, müzikte tiz notaların notalarını hatırlamak istiyorsanız, aşağıdaki anıları hatırlayın: Fransa’nın Büyük Gemisi (E, G, B, D, F). Bir cümleyi hatırlamak bir dizi rastgele harfden çok daha kolaydır.  Ayrıca , kronolojik sırayla Amerika Birleşik Devletleri’ndeki on üç orijinal koloniyi listelemek için bir hafıza sarayı veya bir Roma odası inşa edebilirsiniz . Liste kısasa, zihninizde bir görüntü kullanarak öğeleri ilişkilendirin.
 • Akıl haritası kullanarak bilgileri düzenleyin . Nihai sonuç, yazarın zihninde bir şekilde ilişkili olan bir ağa benzer bir kelime ve fikir yapısı olmalıdır.
 • Görselleştirme yeteneklerinizi kullanın Aklınızda neler hatırlamaya çalıştığınızı ve birkaç kez oynadığınızı gösteren bir film oluşturun. Her detayı hayal et. Duyularınızı kullanın ve kendinize sorun: Nasıl kokuyor? Nasıl görünüyor? Nasıl hissediyorsun? Kulağa nasıl geliyor? Ne biliyorsun?
7
İşleri daha küçük parçalara ayırın. Çalışmanın bir yolu, işleri daha küçük bölümlere ayırmaktır. Bu, her şeyi aynı anda anlamaya çalışmak yerine bilgiyi azar azar öğrenmenize yardımcı olacaktır. Her şeyi konuya, anahtar kelimelere veya sizin için anlamlı olan başka bir yönteme göre gruplayabilirsiniz. Önemli olan, bir seferde öğrendiğiniz bilgi miktarını azaltmaktır, böylece devam etmeden önce materyali öğrenmeye odaklanabilirsiniz.
8

Bir çalışma sayfası hazırlayın. İhtiyaç duyacağınız bilgileri tek bir sayfada ya da mutlaka gerekliyse ikiye yoğunlaştırmaya çalışın. Sınava girmeden önceki günlerde her zaman yanınızda olsun ve bir göz atın. Notlarınızı ve bölümlerinizi not edin ve en önemli kavramları çıkarmak için ilgili konular üzerinde düzenleyin. 

 • Bilgisayarda yazarsanız, yazı tipi, kenar boşlukları veya madde işareti listelerini değiştirerek şemanız üzerinde daha fazla kontrole sahip olabilirsiniz. Genellikle görselleştirme yoluyla öğrenirseniz, bu yöntem çok yardımcı olacaktır.

Bir Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir