KPSS Puan Hesaplama

 • Varsa 100 üzerinden yabancı dil puanınızı giriniz
 • Doğru / Yanlış
 • Doğru / Yanlış
 • / 60 Soru
 • / 60 Soru
 • / 80 Soru
 • / 50 Soru
 • / 40 Soru
 • / 40 Soru
 • / 40 Soru
 • / 40 Soru
 • / 40 Soru
 • / 40 Soru
 • / 40 Soru
 • / 40 Soru
 • / 40 Soru
 • / 20 Soru
 • / 20 Soru


Açılımı Kamu Personeli Seçme Sınavı olan KPSS isminden de belli olacağı gibi kamuda çalışmak isteyen adayların girdiği bir sınavdır. Her sınavda olduğu gibi bazı puan türleri var. Bu puan türleri sayesinde kamu personeli olmaya hak kazanılmaktadır. Türkiye’de birçok insan kamuda çalışmak istiyor fakat KPSS şartı koşulan kamu pozisyonları için belli sınavlardan geçmek ve yeterli puanları almak gerekiyor. Bu süreçte ortalama alacağınız KPSS Puan Hesaplama tahminlerinizi nethesapla.com’dan hesaplayabilir ve puanlarınızı görebilirsiniz.

KPSS Nedir?

KPSS kamuda çalışma isteyen bireylerin girdiği çoktan seçmeli sınavdır.  İlk olarak bu sınavın ismi 1999 da Devlet Memurluğu Sınavı olarak belirlenmişti. Daha sonra 2001 yılında isim değişerek Kamular için merkezi eleme sınavı oldu. 2002 de yılında şu anki ismini yani KPSS’yi aldı.  KPSS’ye 4 yıllık ve daha fazla öğretim alanlar yani lisanslar katılabilir. Sınav diğer sınavlardan da aşina olunduğu gibi çoktan seçmeli olarak yapılmaktadır.

KPSS Sınav Konuları;

Genel yetenek ve kültür ; Cumartesi sabahtan yapılan bu sınava tüm adayların girmesi zorunludur. Genel yetenekten 60 ve kültür testinden 60 soru toplamda bu bölümden 120 soru mevcuttur. Bu sınav için verilen süre 120 dakikadır.

Eğitim Bilimleri ; Öğretmen olmak isteyen adayların cumartesi öğleden sonra girmesi zorunlu olduğu sınavdır. Toplamda 80 soru için adaylara verilen süre 100 dakikadır.

Hukuk, işletme, muhasebe, maliye, iktisat ; Bu oturumda her birinden 30 olmak üzere 150 soru sorulur. 150 soru için adaylara verilen süre 160 dakikadır.

Ekonometri, İstatistik, Çalışma Ekonomisi, Kamu Yönetimi Endüstri İlişkileri, Uluslararası İlişkiler ; Aynı bir üstteki oturum gibi her bölüm için 30 soru toplamda 150 soru bu oturumda çıkar ve 150 soru için verilen süre 160 dakikadır.

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT):  Bu oturuma tüm öğretmen adayları girmekle yükümlüdür. Toplamda 50 sorunun olduğu oturumda 40 soru Alan bilgisi testi 10 soru ise Alan eğitim testidir. Bu oturum için verilen süre 75 dakikadır.

Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT): Din hizmetleri için görev yapacak ve bu alanda kadro bulmak isteyen adayların bu sınava girmeleri zorunludur. Adaylar bu oturumda 40 soru cevaplamak zorundadırlar ve bu sorular için verilen süre ise 60 dakikadır.

Lisans Düzeyi KPSS  Puan Hesaplama

KPSS’de tam 124 çeşit farklı puan hesaplaması vardır. Her sınav için farklı farklı ağırlık hesabı vardır. Diğer sınavlara göre KPSS Puan Hesaplama oldukça karışıktır. Çünkü bir çok farklı argümanı içermektedir. Durum böyle olunca adaylar olası KPSS Puan Hesaplama için KPSS Puan Hesaplama motorlarına akın etti. Standart sapma söz konusu olduğunda KPSS Puan Hesaplama işi oldukça işin içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor.

0.5 x (Genel kültür + genel yetenek neti) + 40 ile -+5 puan farkla olası KPSS Puan Hesaplama mümkün. Yaptığımız örnek KPSS Puan Hesaplama doğrultusunda adayın genel kültür ve genel yetenek netlerinin toplamda 70 olduğunu varsayarsak bu adayın puanı 0,5 x 70 + 40 = 75 puan olmalıydı. Fakat işin içerisine standart sapma değerleri girmektedir. -+5 puan arasında değişim göstermektedir.

Bu kadar işlem ile uğraşmayayım diyorsanız doğru adrestesiniz. Nethesapla.com tüm oturumlar için sizlere en doğru KPSS Puan Hesaplama sonucu vermektedir. KPSS Puan Hesaplama motorumuzda ilk önce bölümünüzü seçin, Daha sonra sağ taraftan puan türünü seçin örneğin P1, daha sonra lisans seçtiğinizi farz ederek genel yetenek ve genel kültür olası doğru ve yanlış sayılarınızı giriniz. Geriye tek bir işlem kaldı, sol üst taraftan hesapla butonuna basınız. Ve istemiş olduğunuz bölüme ait KPSS puan tablonuz aşağı kısımda belirecek. Hangi bölümde kaç soru olduğunu bilmek de zorunda değilsiniz KPSS Puan Hesaplama motorunun yan tarafında, seçtiğiniz bölümde kaç soru sorulduğu sizin için yer almaktadır.

Ortaöğretim Seviyesi KPSS Puan Hesaplama

Yukarıda olduğu gibi ortaöğretimi kapsayan sınav bölümlerindeki netlerinizi 0.5 katsayısı ile çarptıktan sonra daha önce bahsettiğimiz 40 puanı ekleyerek ve çıkan puana standart sapmayı da eklediğinizde ortaöğretim KPSS puanına ulaşmış olacaksınız. Sizler için düzenlediğimiz sizlere fikir vermesi açısından olası bir sonuç üzerinden eşdeğer puanları aşağıda verilmiştir.

48 NET 70 PUAN
58 NET 80 PUAN
73 NET 85 PUAN
85 NET 90 PUAN

Önlisans Seviyesi KPSS Puan Hesaplama

Aynı şekilde önlisansı kapsayan sınav bölümlerindeki netlerinizi 0.5 katsayısı ile çarptıktan sonra daha önce bahsettiğimiz 40 puanı ekleyerek ve çıkan puana standart sapmayı da eklediğinizde ortaöğretim KPSS puanına ulaşmış olacaksınız. Fikir olarak olası netler ile alınabilecek puanlar aşağıda verilmiştir.

35 NET 70 PUAN
58 NET 80 PUAN
70 NET 85 PUAN
82 NET 90 PUAN

KPSS Tercih Robotu

Tercih robotları ÖSYM tarafından yapılan sınavlar için doğru tercih yapılmasını hedefleyen bölümlerin, puanların ve bunun gibi argümanların karşılaştırıldığı bir analiz yazılımıdır. YÖK tarafından sunulan verilerin doğru bir şekilde harmanlanıp adaylar için tercih döneminde bir fikir sunmaktadır. Adaylar olası netlerini veya gerçekçi netlerini bu tercih robotuna girerler ve aldıkları puan doğrultusunda ihtimal dahilinde ki üniversiteler ve kurumları bu yazılım sayesinde görürler. Tercih edilebilecek alanları, başarı sıralamalarını, kontenjan, coğrafi bilgiler, cinsiyet ve daha birçok bilgiyi sunmaktadır. KPSS başvurularından önce kadrolar turkiye.gov.tr adresinden açıklanıyor. Fakat bu sene kadrolar toplamda 1000 i bile bulmadı.  KPSS kılavuzunda ki kadro sayısı 944 oldu. Bu sayının 367 kişisi önlisans 522 lisans ve 55 kişisi de ortaöğretim kadrolarından oluşmakta. Bu kadar az kadro ile tercih robotu kullanmak ne kadar işinize yarayacağı tartışılır. Ama bazı KPSS tercih robotlarını kullanarak KPSS Puan Hesaplama yapabilir ve puana göre analiz edebilirsiniz.