Nasıl astronot olunur?

İnsanları uzaya gönderme yeteneğine sahip bir uzay ajansı olan bir ülkenin vatandaşı olun . Rusya, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri uzay yarışın öncülerinden biri olsa da, bir şekilde bir araya gelen birçok ülke var. 

 • Avrupa Uzay Ajansı (ESA), astronotlarını diğer ülkelerin roketlerine göndermek için diğer ajanslarla işbirliği yapmaktadır. Şu anda, ESA oluşur ait 20 ülkede: Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, İspanya, İsveç, İsviçre ve Birleşik Krallık. 
 • Geçmişte, NASA’nın uluslararası anlaşmalara sahip olduğu farklı ülkelerden, yani Kanada, Japonya, Rusya ve Brezilya’dan astronotlar vardı. Bu ülkelerin hiçbirinin bir uzay ajansı olmadığı belirtilmelidir.

Yaş gereksinimlerini karşıla.  PREPA, 27 ila 37 yaş arasındaki adayları arar.  NASA daha az talep ediyor; yaş gereksinimleri yoktur, ancak son astronotlar 26 ila 46 yaş arasında olmuştur. Ortalama 34 yaştır.

Boy gereksinimleri.  AEE, 1.53 ila 190 santimetre uzunluğundaki adaylar değerlendirilir.

 • NASA, 157 ila 190.5 santimetre boyunda (5’2 “ve 6’3” arasında) erkekler ve kadınlar arar.  Her iki ajansın da benzer gereksinimleri vardır.

Fiziksel testleri başarıyla geçin. Bir NASA astronotu olmak için, her bir gözde 20/20 görme keskinliğine ulaşmak için yakın ve uzak görüşünüz düzeltilebilir olmalıdır. Evet, lazer ameliyatı gerekebilir. Fiziksel durumunuza gelince, kan basıncınız oturma pozisyonunda 140 / 90’ı geçmemelidir. 

 • İlk sınav turlarını geçerseniz, ek göz muayeneleriniz olacağını unutmayın. Bu turun üstesinden gelmek için, mesafe görüşünüzün kırılma kusurları, uçuş deneyiminiz yoksa ve +2,50 ile -4,00 arasında ise “herhangi bir meridyende +5.50 ile -5.50 diyoptri” olmalıdır.
 • PREPA benzer gereksinimlere sahiptir. Ayrıca adayların psikolojik olarak sağlıklı olma gereksinimini vurgulamaktadırlar. Sonuçta, aylarca başka insanlarla küçük bir odada kilitleneceksin. Agresif, kapalı fikirli veya inatçıysanız, uzay yolculuğu için uygun olmayabilirsiniz!

İngilizce konuşmak. Mesele şu ki, çoğu insan bunu konuşuyor ve tüm milletlerden insanlarla çalışmayı planlıyorsanız aynı şeyi yapmalısınız.

 • Rusça konuşmak da yararlıdır. İngilizce’den sonra, mekansal ilişkilerde büyük bir Rus etkisi vardır. Her iki dilde akıcı olan hem NASA hem de ESA adayları için çok iyi. 

Yüzmeyi öğren. Yer çekimi olarak bilinen bu can sıkıcı durum nedeniyle, günlük dış mekan yaşamı, dış alanın çevresini simüle etmek için uygun değildir. Eğitiminizin bir kısmı sualtında yapılacaktır. Yüzemezseniz, muhtemelen ilk turdan geçemezsiniz.

 • NASA, suda hayatta kalmak için askeri eğitime sizi koyacaktır, bu yüzden 10 dakika boyunca suda dikey olarak yüzebildiğinizden, uçuş takımı ile  75 metrede yüzmeye ve iyi bir dalgıç olmaya dikkat edin. Yani en yakın havuza kaydınızı yaptırın. 

Lisede mükemmel notlar alın. Tüm konularda mükemmel notlar alın. Astronotlar çok zekiler. En önemli konular bilim ve matematiktir, ancak İngilizce, tarih ve uluslararası ilişkiler de özel bir yeri vardır. En iyi şey ayrılmaz bir öğrenci olmaktır. Sadece sizin için yapmayın, aynı zamanda rekabetin olacağı için de. En iyinin en iyisine karşı yarışacaksın.

 • Tamam, zamanı durdurma gücün yok. Bir makine olmadığınız için, matematik ve bilime odaklanın; Mesleki eğitiminizde en az önümüzdeki on yıl için bu 2 konuyla ilgileneceksiniz.

İyi bir üniversitede tanınmış bir öğrenci ol. Tanınmış (akredite edilmiş) bir üniversiteden matematik, fizik, mühendislik ya da bilim dallarında profesyonel bir dereceye sahip olmanız gerekir, üniversitenin sosyal hayatının dikkatini dağıtmayın; notlarınız ana önceliğinizdir.

 • Amerika Birleşik Devletleri’ndeyseniz, üniversitenizde ROTC (Rezerv Yetkilileri Eğitim Kolordusu) programları, özellikle de hava kuvvetleri ve donanma ile ilgili programlar hakkında araştırma yapın. Askerlikteki nihai hedefiniz, en çok deney uçuş uçaklarına sahip olduğunuz için önemlidir.

3 yıl veya daha fazla iş tecrübesini tamamlayın. 

 • Uçuş tecrübeniz varsa, jet uçaklarında en az 1000 uçuş saatini pilot olarak kontrol etmelisiniz. Test uçuşlarında da tecrübe ettiğinizden emin olun.
 • Profesyonel bir deneyim kazanmaya karar verirseniz, bir astronotun yapabileceği bir şeyle ilgili bir iş alın. Bazı örnekler: gezinme, pilot çalışma, bilgisayarlarla çalışma, kimya, biyoloji veya bir gemiyi yönetme. Ayrıca, öğretmenin astronot olmanın önemli bir parçası olduğunu akılda tutmalısınız, bu nedenle ilkokul, ortaokul ve üniversite öğretmenleri başvurmaya teşvik edilir.

Orduya katılmayı düşün. Ordunun sivillere karşı önceliği olmamasına rağmen, bu sadece bir amaçtır. Orduda hem fiziksel hem de zihinsel eğitim alacaksınız ve uçakla çalışma fırsatınız olacak. 

 • NASA, askeri personel ile geçici sözleşmeler yapacak, sivillerin ulaşamadığı bir askeri program aracılığıyla başvurabilir ve çalıştırabilir. 

İşe başvur ABD’deki sivillerin www.usajobs.gov aracılığıyla başvuru yapmaları gerektiğini ve tüm aktif askeri personelin kendi hizmetlerine bir başvuru sunması gerektiğini unutmayın (

 • PREPA tarafından yapılan astronotların işe alımının son turu 2009 yılında gerçekleşmiştir.  Nasıl olacağını öğrenmek isterseniz, testler çevrimiçi olarak mevcuttur.  NASA, Haziran 2013’te Houston’da son eğitim turuna geçti.

Eğitimi tamamlayın NASA eğitimi Teksas’ta gerçekleşir ve yaklaşık 2 yıl sürer. PREPA, 16 ay boyunca Almanya’nın Köln şehrinde benzer bir eğitim programına girecek. Mekansal ilişkileri ve teknolojinin arkasındaki bilimi inceleyerek, sualtı ve simülatörlerde çalışacaksınız. İnsan mekaniği, mühendislik ve astronomi üzerine büyük bir vurgu vardır. 

 • NASA’da, eğitimi tamamlayan siviller, astronot haline gelmeden önce 5 yıl boyunca ajansın çalışanları olarak kalmalıdır. 

ipuçları

 • Pes etmeyin! Kalıcı ol ve nihai hedefini asla unutma.
 • Egzersiz. İşi alırsanız, sizi sınava sokacakları için vücudunuzu güçlendirin. Suyun altında antrenman yapıyorsunuz ve uzayda uzun bir zaman süresi kaslarınızı bozuyor çünkü ağırlıklar burada önemli değil. Mükemmel bir fiziksel durumu koruyun.
 • Her zaman konuya daldırmak ve üstün olmak için ne gerekiyorsa yapın. Tatilde olsan bile, ders çalış!

Bir Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir