Nasıl mimar olunur?

Mimarlar, sığınak olarak kullanılan binaların, evlerin ve diğer yapıların tasarımını tasarlamakta ve denetlemektedir. Çok yüksek düzeyde eğitimli ve ele aldıkları her bir projenin güvenliğini ve işlevselliğini sağlamaktan sorumlu lisanslı profesyonel insanlardır. Bu makale mimarlık mesleğine, mimar olmak için gerekli eğitim ve lisanslama şartlarına ve mimarlık alanında kariyer geliştirme seçeneklerine bir bakış sunmaktadır.

1-Mesleği anlamak. Mimarlık çizim becerilerini veya temel yapı konularını içerir. Mimarlar, yeni bir yapı yaratma sürecinin her aşamasında, fikrin tasarlandığı andan itibaren, yapısal tasarıma, planların müşteriye inşasına ve inşaat sürecine kadar güvence altına alınması olarak bilinir. Mimarlar aşağıdaki yetenek ve yeteneklere sahiptir:
Onlar yaratıcıdır. Mimarlar, çevrelerini tamamlayan ve işlevsel amaçlarını yerine getiren iyi tasarlanmış yapılar yaratmak için özgün fikirlere sahiptir. Bulduğumuz her görünüşte basit yapı, güzellik ve işlevsellik arasında doğru dengeyi bulmayı amaçlayan bir mimar tarafından hayal edildi.
Bilimi uygula. Mimarlık hem bir sanat hem de bir bilimdir. zerafet ve güzellik dikkate yapıların tasarımında ek olarak, mimarlar bir inşaat çalışmalarının farklı bileşenlerinin güvenli ve sağlam bir ortam yaratmak için de çalışırlar.  Bu nedenle, fizik ve matematik bilgisine sahip olmaları önemlidir.
Onlar iyi iletişimcilerdir. Mimarlar, yapıya ilişkin vizyonunu yapıyı yürütmek isteyen müşteriyle etkin bir şekilde paylaşmalıdır. Sunum yapma, fikirlerini açıklama ve müşterinin memnun hissetmesini sağlama konusunda mükemmeldirler.

Ne tür bir mimar olmak istediğinize karar verin. Bazı mimarlar şirketler için çalışıyor ve projeden tamamlamaya kadar olan projelerin bir parçası oluyorlar. Diğerleri ise, yeteneklerini ve becerilerini endüstrinin farklı sektörlerinde kullanırlar.

 • Peyzaj mimarları, botanik hakkında geniş bir bilgi birikimine sahiptir (mimari bilginin yanı sıra) ve dış alanların binalara kazandırdığı tamamlayıcı role odaklanır.
 • Bazı mimarlar sadece tasarıma odaklanmakta, bir inşaat planının ilgili kodları takip ederek müşterinin beklentilerini karşıladığından emin olmaktadır.
 • İnşaat şirketleri genellikle proje yöneticisinin rolünü yerine getirmek için mimarları işe alırlar.
 • Bazı mimarlar, yüksek güvenlikli tesisler, hastaneler veya okullar gibi bazı binalara odaklanır. Bazıları da eski binaların restorasyonu ile ilgilenir.

3-Mimarlarla konuş. Mimar olmayı planladığınız için lisanslı profesyonellerle konuşun, böylece bir mimarın kariyerine devam etmek için ihtiyacınız olan şeylere dair bir fikir edinebilirsiniz.

 • Bölgenizdeki mimarlık şirketleriyle iletişim kurun ve bilgilendirici bir görüşme organize edip edemeyeceğinizi öğrenin. Önerilen mimari programları sorunuz ya da gerekli olduğunu düşündüğünüz diğer tavsiyeleri sorunuz.
 • Mimarlık alanında yarı zamanlı bir iş ya da staj arayışında bulunun, böylece mimarlık alanı hakkında biraz daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Eğitim gereksinimleri

Mimarlıkta uzmanlaşma alın. İyi mimarlık programlarına sahip kolejlere ve üniversitelere bakın. Mimarlıkta uzmanlaşmanın sağlanması, mimarlıkta yüksek lisans programına girmek için gerekli önkoşullara sahip olduğunuzdan emin olmanızı sağlayacaktır.

 • Bazı kolejler, lisans programlarını ve lisans derecelerini, ayrı programlara kayıt olmanıza gerek kalmadan birleştirmenizi sağlayan beş yıllık programlar sunmaktadır. Seçtiğiniz programın Ulusal Mimarlık Akreditasyon Kurulu (NAAB)tarafından akredite olduğundan emin olun .
 • Sanat, matematik, ortamların tasarımı ve diğer ilgili uzmanlıklar, mimarın kariyerini takip edebilmek için uygun seçimlerdir. Lisansüstü programlara kayıt olmak için gerekli kurslara katıldığınızdan emin olmanız yeterlidir.

NAAB tarafından akredite edilmiş bir programdan mimarlıkta yüksek lisans derecesi alın. Bazı programlar modern ve yenilikçi tasarımlar yaratmaya, diğerleri restorasyona ve diğerlerine dost ortamlar geliştirmeye odaklanır. İhtiyaçlarınıza ve kişiliğinize uyan programları arayın.

Ulusal Mimarlık Kayıt Kurulları (NCARB) tarafından verilen Staj Geliştirme Programına (IDP) girin. Her devlet, gelecekteki mimarların bir lisans vermeden önce bir IDP’yi tamamlamasını gerektirir. Programlar ön tasarım, tasarım, proje yönetimi ve uygulama yönetimi alanlarında pratik deneyim sağlamak için atanmıştır.

 • Çoğu IDP programlarının tamamlanması yaklaşık 3 yıl gerektirir.
 • Okula kaydolmuş olsanız bile bir IDP başlatabilirsiniz. Bir mimarlık firmasında çalışarak geçirdiğiniz veya okul projelerini tamamladığınız saatler IDP’ye sayılabilir.

Mimar Kayıt Sınavının tüm bölümlerini onaylayın (ARE). ARE, mimarinin birçok yönüyle ilgili bölümlere sahiptir ve adayın mimarın rolünü oynamak için gerekli bilgi ve becerilere sahip olup olmadığını değerlendirir.

 • Testin bir günde tamamlanabilecek olandan daha fazla bileşeni var. Adayların, tüm bölümler tamamlanana kadar sınavın her bölümünü tamamlamak için bir gün planlaması istenir.
 • ARE’ye hazırlanacak bir seminere veya bir derse katılmayı düşünün.

Mimar Lisansı

İlk lisansınızı edinin. Bir IDP’yi tamamlayıp ARE’yi geçmenin yanı sıra ek lisansı almak için yerine getirmeniz gereken şartları öğrenmek için uyguladığınız şehirdeki mimari kayıtların yönetim kuruluna başvurun.

Bir NCARB sertifikası alın. İlk lisansınızı aldıktan sonra, bir NCARB sertifikası almak için gerekli evrakları yapın. Bu sertifika, en yüksek profesyonel standartları karşıladığınızı ve farklı eyaletlerdeki müşterilerle çalışmanıza olanak tanıdığını gösterir.

Pratik yapmaya başla Eğitim kariyerinize ve kişisel ilgi alanlarınıza bağlı olarak, konut inşaatı, ticari inşaat veya her ikisine odaklanan bir firmaya katılın. İlk adımlarınızı atmanın bir yolu olarak bir danışman olarak çalışmayı düşünün.

 

Bir Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir