TYT Puan Hesaplama

TYT-Sınavı
Türkçe 40 Soru
 • /
  Sosyal 20 Soru
 • /
  Matematik 40 Soru
 • /
  Fen 20 Soru
 • /
  AYT-Sınavı
  EDEBİYAT 24 Soru
 • /
  TARİH-1 10 Soru
 • /
  COĞRAFYA-1 6 Soru
 • /
  TARİH-2 11 Soru
 • /
  COĞRAFYA-2 11 Soru /
  FELSEFE 12 Soru /
  DİN KÜLTÜRÜ 6 Soru /
  MATEMATİK 40 Soru /
  FİZİK 14 Soru /
  KİMYA 13 Soru /
  BİYOLOJİ 13 Soru /
  Diploma Notu (100 üzerinden)
  HESAPLA >


  Sonuç:
  TYT-Sonuç:
  AYT Say:
  AYT Ea:
  AYT Söz:
  YKS-Say:
  YKS-Ea:
  YKS-Söz:
  Diploma notu :


  Öğrencilerin üniversite hayallerini gerçekleştirebilmesi için bazı sınavlardan başarılı olması gerekmekte. Sınav sisteminin değişmesi ile birlikte, TYT ve AYT terimleri öğrencilerin ve ailelerin hayatlarına girdi. Bu sınavların geneline YKS ismi verildi ve açılımı “Yükseköğretim Kurumları Sınavı” olarak belirlendi. Üniversitede eğitim almak isteyen gençler iki adet oturuma girmeleri gerekiyor. Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz oturumlardan ilki TYT (Temel yeterlilik testi), ikincisi ise AYT(alan yeterlilik testi )’dir. TYT sınavına Türkçe, Sosyal, Matematik ve Fen soruları dahildir. Türkçe ve Matematik branşlarından 40 soru, sosyal ve fen branşlarından 20 soru sorulmaktadır. TYT Puan Hesaplama da bu derslerden yapılan netlerin hesaplanması ile yapılmaktadır. Sınav tipinin değiştirilmesi ile öğrenciler sistem ile ilgili olumlu ve olumsuz görüşlerini bildirdiler. Bu sistemin kesinleşmesinin ardından tüm öğrenciler adapte olmak için ellerinden geleni yapıp yeni sistem sınavlarına hazırlanmaya başladılar. Sistemin değişmesi ile kaynaklar da değişmeye uğramak durumunda kaldı. Yeni sistem için soru bankaları ve konu anlatımları basıldı ve öğrencilere sunulmaya başlandı. Soru tipleri geçen seneler ile tam olarak benzerlik göstermeyeceğinden öğrenciler yeni soru tiplerine alışmaya çalışıyorlar. TYT puan hesaplama durumunu tam olarak hesaplayamayan öğrenciler ise netlerini TYT puan hesaplama motorlarından hesaplıyorlar.

  TYT Sınavı Nedir?

  Eski sınav sisteminden bildiğimiz YGS ve LYS terimleri yerini TYT ve YKS ye bıraktı. Temel yeterlilik testi olarak açılımı yapılan TYT yeterliliği ölçmeyi hedeflemektedir. Bu sınav ilk oturum için zorunlu tutulmaktadır. İlk oturumdan 150 ve üzeri puan alan adaylar 2 senelik bölümleri tercih etme şansını yakalamış ve ikinci oturuma katılma hakkına sahip olacaklar. 200 puan ve üzeri puan alanlar, bir sonraki sene için de geçerli kılabiliyor. Örneğin girdiğiniz sene 200 puan ve üzeri bir puan aldınız fakat istediğiniz üniversiteye yerleşemediniz. Bir sonraki sene TYT’ye girmek zorunda kalmıyorsunuz ve o puanı geçerli kılıp diğer oturumlara girebiliyorsunuz. Adaylar TYT’de toplamda 120 soru çözecekler. Karşılarına çıkacak bu soruların asıl hedefi ise yeterliliği ölçmek olacaktır. TYT Puan Hesaplama sonucunda ortaya çıkan puan yeterliliği gösterecektir. Eski sistem olan YGS ile en büyük farkı da budur. Yalnızca bilgiye dayalı değildir yeni sistem. TYT’nin tüm sınava etkisi %40 olarak belirlenmiştir. Belirlenen sınav süresi de 135 dakikadır. Bu 136 dakikada adaylar türkçe, matematik, sosyal ve fen sorularını çözümlemeye çalışacaklar. TYT’de yer alacak sorular 9. Ve 10. sınıf konularından seçilecek ve adayların karşısına gelecek.

  TYT Puanı Nasıl Hesaplanır? TYT Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

  Türkçe ve matematik sorularının oranları %33 olarak, Fen ve sosyal sorularının etki oranı ise %17 olarak belirlendi. Bu hesaba göre matematik ve Türkçe soruları diğerlerine göre çok daha değerli olduğunu rahatça anlayabiliyoruz. TYT puan hesaplama biraz karışık gözükse de birkaç matematik işlemi ile olası TYT Puan Hesaplama yapabiliyorsunuz. Yada bunun gibi bir işlem ile uğraşmak istemiyor, yalnızca doğru veya yanlış sayınızı yazarak olası puanınızı görmek istiyorsanız sitemizdeki puan hesaplama motorunu kullanabilir, TYT Puan Hesaplama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle OBP notunuzu hesaplamanız gerekmekte. Nedir bu OBP? OBP Puanı Nasıl Bulunur? sorunuzun cevabı ise ; OBP puanını bulabilmek için diploma notunuzu 0,6 ile çarpmanız gerekmekte. Örneğin sizin diploma notunuz 80 ise, 80x0,6=48. Bu puan sizin OBP Puanınız olmuş oluyor. Ders gruplarının kendilerine göre değer puanları olmakta. Bunlar; Fen 3.4, Sosyal 3.4, Matematik 3.3 ve son olarak Türkçe 3.3’tür. Sonuçlarınızı bu değerler ile çarpıp çıkan sonuca Ösym tarafından her aday için verilen 100 taban puanını ve OBP yi ekleyerek sonuca ulaşabilirsiniz.  Eğer 150 barajı için bir hesap yapıyorsanız OBP puanı hesapla sonucunu eklemeden hesap yapınız.

  AYT Puan Hesaplama

  Yeni sistem ile LYS’nin yerini AYT Sınavı aldı. Üniversite adayları 4 yıllık üniversite tercihleri için ikinci oturum yani AYT sınavı na girmeleri gerekmekte. AYT Sınavı nin açılımı Alan Yeterlilik Testi olarak geçmektedir. Öğrenciler alanları ile ilgili soruları bu oturumda cevaplayacaklar. AYT Sınavı zorunlu bir alan değildir. İlk sınav olan TYT Sınavından iki yıllık bölüm tercih etmek isteyen adaylar AYT Sınavına girmek zorunda değiller yalnızca TYT Sınavı Puanı ile 2 yıllık bölüm tercih edebilecekler. Fakat lisans almak isteyen adaylar AYT Sınavına girip istediği üniversitenin öngördüğü puanları almak ile yükümlü olacaklar. Alınan puanları sitemizde yer alan AYT Puan Hesaplama robotu ile hesaplayabilirsiniz.Adaylar çalışmalarını sürdürürken deneme sınavlarına girerler ve sınav gününün antrenmanını yaparlar. Aldıkları puanları istedikleri bölümün puanları ile karşılaştırıp yeterlilik derecelerini ölçerler. AYT Puan Hesaplama yapıp yetersiz olduklarını düşündükleri alanlarda kendilerini geliştirmek için çabalarlar. Aslında AYT Puan Hesaplama adaylar için oldukça önemlidir. Günde 10 binden fazla öğrenci tahmini AYT Puanı Hesapla işlemini internet üzerinden hesaplamaktadır.

  AYT Sınavı Nedir?

  Sistem değiştikten sonra haklı olarak hem öğrencilerin hem de ailelerin kafası karışmış durumda. Nedir bu AYT sınavı? AYT Puanı Hesaplama nasıl yapılır? Hangi konular AYT Sınavına dahil? Gibi sorunların cevaplarını aramaktadırlar. AYT Sınavı içerisine matematik, sosyal bilimler, edebiyat ve fen alanlarını kapsayan sorular yer almaktadır. Öğrenciler alanlarına göre 160 soru içeren 4 farklı testten istediklerine girebilecekler. Türk dile ve edebiyatı – sosyal bilimlerden çıkacak soru sayısı toplamda 40, Matematik alanında toplamda çıkan soru sayısı 40, Fen bilimlerinde toplamda çıkan soru sayısı 40 ve sosyal bilimler 2 alanında toplamda çıkan soru sayısı 40 olarak belirlenmiştir. Sayısal alanından sınava giren öğrencilerin matematik ve fen alanlarını, sözel alanından sınava giren öğrencilerin Türk dil ve edebiyatı, sosyal bilimler 1 ve sosyal bilimler 2 alanlarını son olarak eşit ağırlık alanından sınava giren öğrencilerin matematik, Türk dil ve edebiyatı, sosyal bilimler 1 alanlarını çözmeleri gerekecektir. AYT Sınavından yapacağınız puanlar TYT Sınavından yani ilk oturum sınavınızın puanını etkilemez. ‘ ayrı sınav olarak düşünmenizde fayda var. Aynı şekilde örneğin siz sayısal alanından sınava giriyorsunuz ve sizin yapmakla yükümlü olduğunuz matematik ve fen sınavlarına girdiniz fakat eşit ağırlık alanından da soru çözüp bir puanınız olsun istiyorsanız o sınavlara da girebilir eşit ağırlık puanına da sahip olabilirsiniz. Bu puan sizin sayısal puanınızı etkilemez.

  AYT Puanı Hesaplama Nasıl Yapılır? AYT Puanı Nasıl Hesaplanır?

  AYT Puan Hesaplama ise;OBP Puanı bu sınavda 250-500 arasında belirlenmiştir. Diploma notunuz 5 ile çarpılacak ve daha sonra 0.12 katsayısı ile çarpılıp okuldan alacağınız puan belirlenecek. Örneğin diploma notunuz 50. 50x5= 250 sonucu çıkacak daha sonra belirlenen katsayı ile çarpılacak. 250x0.12=30. Yanı siz okuldan 30 puan almış olacaksınız. 50’nin altında olan diploma notları için taban puan 50 olarak hesaplanacaktır.

  Sayısal bölümler, netlerinizi Matematik alanındaki netlerinizi 3,  Fizik alanındaki netlerinizi 2,85,  Kimya alanındaki netlerinizi 3,07 ve son olarak Biyoloji alanındaki netlerinizi 3,07 ile çarpın.

  Eşit ağırlık bölümler, netlerinizi Matematik alanındaki netlerinizi 3,  Edebiyat alanındaki netlerinizi 3,  Tarih-1 alanındaki netlerinizi 2.8 ve son olarak Coğrafya-1 alanındaki netlerinizi 3,33 ile çarpın.

  Sözel bölümler, netlerinizi Edebiyat alanındaki netlerinizi 3,  Tarih-1 alanındaki netlerinizi 2.8, Coğrafya-1 alanındaki netlerinizi 3,33, Tarih-2 alanındaki netlerinizi 2.91, Coğrafya-2 alanındaki netlerinizi 2.91 Felsefe= 3 ve son olarak Din Kültürü= 3,33 ile çarpın.

  Dil bölümü olanlar her netiniz 3 ile çarpın.

  Bu sonuçlar dahilinde bulduğunuz sonuca ÖSYM tarafından her aday için verilen 100 puanı ve OBP Puanını ekleyin ve çıkan sonuç sizin YKS puanınız olacaktır.YKS Puan Hesaplama için sitemizde yer alan sınav puanı hesaplama motorunu kullanabilirsiniz.