Verimli çalışmak için öneriler

1

Mola ver. Üst üste birkaç saat ders çalışıyorsanız, her yarım saatte yaklaşık beş dakika ara verin. Bu, eklemlerinizin uzun süre oturduktan sonra hareket etmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca, zihninizin rahatlamasına yardımcı olacak ve bu da materyali daha etkili bir şekilde hatırlamanızı kolaylaştıracaktır. Ayrıca konsantrasyon kaybetmemenizi de engelleyecektir.

 • Bir fiziksel aktivite gerçekleştirir  ve daha uyanık hissetmek için size destek olsun. Evinizin etrafında koşun , köpekle oynayın , arkadaşlarınızla biraz muhabbet edin. Yorucu olmadan aktif kalmak için yeterli aktivite yapın.
 • Çalışırken ayağa kalkmaya çalış. Bu, bilgiyi okurken veya notlarınızı okurken duvara karşı dururken masanın etrafında dolaşabilirsiniz.
2

Konsantrasyonunuzu yeniden canlandırmak için bir anahtar kelime kullanın. Ne ile ilgilidir bir anahtar kelime olacağını bulun. Bu teknikteki anahtar kelime tek bir sabit kelime değildir, ancak  çalışma konusuna göre değiştirilebilir. Anahtar kelimeyi seçmek için kural yoktur ve konsantrasyonunuzu yeniden kazanmanızı sağlayabileceğini düşündüğünüz herhangi bir kelimeyi kullanabilirsiniz.

 • Örneğin, gitarlarla ilgili bir makaleyi okuduğunuzda, “gitar” anahtar sözcüğünü kullanabilirsiniz. Okurken, dikkatinizi dağıttığınız zaman, ya da odaklanamadığınızda, zihniniz makaleye yeniden odaklanana ve tekrar okumaya devam edene kadar tekrar tekrar söylemeye başlayın.
3

Derste iyi notlar alın. Sınıftayken, yapabileceğiniz en iyi notları aldığınızdan emin olun. Bu, mümkün olduğunca düzgün bir şekilde yaptığınız veya her şeyi tam cümleler halinde yazdığınız anlamına gelmez. Tüm önemli bilgileri yakalamanız gerekecek. Bazen, öğretmenin söylediği bir terimi yazabilir ve sonra eve gidip ders kitabınızın tanımını kopyalayabilirsiniz. Yapabileceğin herşeyi yazmayı dene.

 • Derste iyi notlar almak sizi uyarmaya ve gerçekleşen her şeye dikkat etmeye zorlar. Ayrıca uykuya dalmamanıza yardımcı olacaktır.
 • Kısaltmalar kullanın Bu, kelimeleri tamamen yazmadan hızlı bir şekilde yazmanıza olanak tanır. Kendi kısaltma sisteminizi icat etmeye çalışın.
 • Sınıfta, beyninizde göründüğü soruları sorun veya sınıftaki sohbete katkıda bulunun. Soru sormanın ya da bağlantı kurmanın başka bir yolu da notlarınızın kenarına yazmaktır. Evinize gittiğinizde ya da çalışma seansınız sırasında bağlantıyı yeniden oluştururken soruna bakabilirsiniz.
4

Notlarınızı evde yeniden yazınız. Not aldığınızda, anlaşılır veya düzgün hale getirmek yerine bilgiyi kaydetmeye konsantre olun. Ders biter bitmez, neyi amaçladığınızı tekrar yazın, konu hala aklınızdayken, hafızanızda herhangi bir boşluğu doldurabilmeniz için. Yeniden yazma süreci daha aktif bir çalışma yöntemidir, çünkü zihninizin bilgiyi hatırlamada aktif olarak yer almasını sağlar. Sadece okuyorsanız, konsantrasyonu kolayca kaybedebilirsiniz, ancak notlarınızı yazmanız, bilgi hakkında tekrar düşünmenizi sağlayacaktır.

 • Notlarınızı yeniden yazmak için bir “taslak” ve bir asıl defter olarak iki not defterine sahip olmak daha kolay olabilir.
 • Bazı insanlar notlarını bilgisayara yazarlar, fakat diğerleri onları el ile yazmanın onları hatırlama yeteneklerini geliştirdiğini düşünür.
 • Ne kadar çok ifade ederseniz , o kadar iyidir. Bazıları çizim yapmayı tercih eder. Örneğin, anatomi üzerinde çalışıyorsanız, aklınıza, çalışmanızın nesnesi olan organizmayı “yeniden çizebilirsiniz”.
5

İşleri ilginç hale getirin. Mantıksal argümanlar size çalışma motivasyonunu vermeyecektir. “Eğer çok çalışsam, iyi bir üniversiteye gireceğim ve iyi bir iş bulacağım” gibi şeyler üzerinde düşünmek sizi ilgilendirmeyecektir. Ders çalışacağın ilginç bir şey bul. Her konunun güzelliğini bulmaya çalışın ve daha da önemlisi, onu hayatınızın olaylarına ve ilginizi çeken şeylere bağlamaya çalışın.

 • Bu ilişki, bir formülü kanıtlamak için kimyasal reaksiyonlar, fiziksel deneyler veya manuel matematiksel hesaplamalar yapmak gibi ilginç konularda da olabilir.
 • Bir şeyleri icat etmek için yaratıcılığını kullan. Çalıştığınız bilgilerle ilgili hikayeler bulmaya çalışın.
6

Önce zor konuları inceleyin. Çalışmaya başlangıçta, en zor konu veya kavramlarla başlayın. Bu sayede, onları incelemek için yeterli zamanınız olacak, ayrıca daha fazla uyanık olacak ve daha fazla enerji alacaksınız. Daha sonra için en basit konulara ayırın.

 • Önce en önemli bilgileri öğrenin. Malzemeyi başından sonuna kadar okumayın, her yeni bilgiyi göründüğü gibi ezberlemek için durun. Yeni bilgiler, zaten bildiğiniz konularla ilişkilendirdiğinizde çok daha kolay öğrenilir. Sınava girmeyecek şeyleri çalışmak için çok fazla zaman harcamayın. Tüm enerjinizi önemli bilgiler üzerinde yoğunlaştırın.
7
Önemli kelimeleri inceleyin. Bölümde listelenen kelime listelerini veya kelimeleri arayın. Ders kitabınızın bir kelime haznesi, sözlük veya terimler listesi olup olmadığını öğrenin ve hepsini tamamen anladığınızdan emin olun. Onları ezberlemek gerekli değildir, ancak belirli bir alanda önemli bir kavram olduğunda, genellikle danışmak için özel bir terim olacaktır. Bu şartları öğrenin ve bunları daha kolay kullanabilirsiniz. Böylece konuya hakim olacaksınız.
8

Bir çalışma grubu oluşturun. 3 ila 4 arkadaş veya sınıf arkadaşını toplayın ve herkesten notlarını getirmesini isteyin. Birbirinize sorular sorun. Bir kişi bir kavram hakkında net değilse, konuyu açıklamak için zaman ayırın. Daha da iyisi, çalışma seansınızı bir trivia oyununa dönüştürün.

 • üyeleri arasındaki kavramlarını bölün ve öğretmek veya gruba açıklamak herkesin sormak.
 • Dersleri gruplar arasında bölün ve her birinin anahtar kavramları özetlemesini isteyin. Bunu gruba sunabilir, geri kalanı için bir özet veya bir sayfanın özetini oluşturabilirsiniz. 
 • Her hafta bir çalışma grubu düzenleyin. Her hafta yeni bir konu hakkında konuşuyor. Böylelikle, dönem sonunda sadece dönem boyunca öğrenim göreceksiniz.
 • Grubunuzun eğitim almakla gerçekten ilgilenen kişilerden oluştuğundan emin olun.

Bir Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir